„Alemndrones” – czyli słynne stare samochody w Hawanie

„Alemndrones” – czyli słynne stare samochody w Hawanie

Czym są „alemndrones”w Hawanie? Cóż, to bardzo proste: jest to popularna nazwa, pod którą miejscowi znają klasyczne samochody. Są to pojazdy mające co najmniej 60 lat. Co najmniej!

Kuba, rewolucja i jej samochody

Fakt, że najbardziej klasyczne i emblematyczne samochody Hawany mają ponad sześć dekad, wynika z historycznego faktu: triumfu Rewolucji Kubańskiej, który miał miejsce pierwszego dnia 1959 roku. Od tego dnia samochody ze Stanów Zjednoczonych przestały wjeżdżać na karaibską wyspę.

Aby wyobrazić sobie, jak wyglądała wyspa w tamtych czasach, najlepiej obejrzeć dwa fantastyczne filmy, które przedstawiają ten historyczny epizod: „Ojciec chrzestny II”, oraz „Hawanę” z Robertem Redfordem w roli głównej. W obu filmach widać, że te same samochody, które jeździły po drogach w 1959 r., jeżdżą po ulicach Hawany do dziś. 

Najbardziej klasyczne „almendrones” to te należące do amerykańskich marek, takich jak Pontiac, Ford czy Chevrolet. Są to piękne samochody, ale nie są to jedyne klasyczne samochody w Hawanie. Są też inne pojazdy pochodzenia rosyjskiego.

Kuba, w konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi, stała się sojusznikiem byłego Związku Radzieckiego, który przez długi czas dostarczał jej pewne produkty, w tym samochody marki Moskwicz z lat 60. i 70. ubiegłego wieku, które nadal są w obiegu.

Należy zauważyć, że w zamian za tę i inną pomoc ZSRR dla reżimu Fidela Castro, wyspa była nieraz narażona na bardzo skomplikowane sytuacje, takie jak słynny kryzys nuklearny. To był jednak drobny problem, a być może jeszcze bardziej dotkliwa jest długa blokada handlowa, której poddawana jest ta wielka karaibska wyspa.

Najlepsi mechanicy na świecie

Często mówi się, że najlepsi mechanicy na świecie są na Kubie. Powód jest oczywisty: cudem jest, aby te samochody działały po przejechaniu setek tysięcy kilometrów na ich silnikach i przez tyle dziesięcioleci. Co więcej, udało się to osiągnąć bez dostępu do oficjalnych części zamiennych.

Mimo to mechanicy w Hawanie naprawiają i reperują te samochody z wielką wprawą i wyobraźnią, tworząc części z najbardziej nieoczekiwanych materiałów. 

Nie myśl jednak, że te klasyczne samochody widnieją tylko na pocztówkach, są one nadal używane przez wszystkich! Są to również pojazdy, które pełnią funkcję taksówek dla mieszkańców Hawany i turystów. Mogą też zabrać Cię do najbardziej charyzmatycznych miejsc, od słynnego Malecón nad morzem po wielkie hale widowiskowe, takie jak Copacabana.

Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Po pierwsze, są to pojazdy współdzielone, w których pasażerowie wsiadają i wysiadają w zależności od celu podróży. Kierowca krąży po okolicy i jeśli ktoś go zatrzyma, zatrzymuje się. Jeśli trasa mu odpowiada, to ktoś inny dołączy do samochodu. Jest to bardzo ekonomiczny sposób przemieszczania się, a przy okazji można nawiązać przyjaźnie.

1 thoughts on “„Alemndrones” – czyli słynne stare samochody w Hawanie

  1. Niesamowita historia! Chciałbym zobaczyć te wszystkie zabytkowe auta na własne oczy.

Comments are closed.