Historia pomnika założycieli Kijowa

Historia pomnika założycieli Kijowa

Ukraina to kraj prawdopodobnie bardziej znany z konfliktu terytorialnego z Rosją niż ze swojego piękna. Stolica, Kijów, jest największym miastem Ukrainy, a także jednym z najbardziej historycznych.

W 1982 r., z okazji 1500-lecia założenia miasta, wzniesiono pomnik przedstawiający legendarnych założycieli Kijowa, który jest jednym z symboli stolicy. Poznajmy trochę histori na jego temat.

Pomnik upamiętniający założenie miasta Kijowa

W Parku Nawodnyckim, nad brzegiem Dniepru, można zobaczyć, jak majestatycznie wznosi się łódź, symbolizująca statek płynący po wodach rzeki. Na pokładzie znajdują się 4 postacie ubrane w starożytne stroje. Są to mityczni założyciele miasta: Kyi, Schek, Horiv i jego siostra Lybid.

Mit o założeniu miasta

Legenda głosi, że trzech braci i jedna siostra z królewskiej rodziny zostali osieroceni, gdy ich rodzice zostali zabici przez najeźdźców ze wschodu. Pozostali przy życiu członkowie rodziny – Kyi, Schek, Horiv i Lybid – wyruszyli na poszukiwanie miejsca na nowy dom.

Pewnego dnia dotarli na wschodni brzeg Dniepru, a stamtąd zobaczyli siedem majestatycznych zielonych wzgórz porośniętych kasztanowcami i kwiatami na drugim brzegu. W tym właśnie momencie najstarszy brat Kyi, oczarowany pięknem tego miejsca, zdecydował, że to właśnie tutaj powstanie ich nowy dom.

Wspólnie zbudowali łódź i popłynęli potężnym Dnieprem na zielony brzeg po zachodniej stronie, aby założyć nową osadę. Ponieważ każde miejsce musi mieć swoją nazwę, bracia postanowili nazwać swój nowy dom „Kijów”, od imienia starszego brata Kyi. 

Po przybyciu na miejsce Kyi osiedlił się na jednym ze wzgórz, znanym dziś jako Boriczew. Jego brat Schek osiedlił się na wzgórzu, które obecnie nazywa się Szczekawica, a trzeci brat, Horiw, na innym wzgórzu, które nazywa się Chorewica.

Te mitologiczne fakty zostały rozpowszechnione w tzw. kronice Nestora. Chociaż próbowano znaleźć jakiś związek z faktami historycznymi, eksperci doszli do wniosku, że mit założycielski Kijowa powstał jako sposób na nadanie znaczenia lokalnym nazwom geograficznym.

Ponadto należy zauważyć, że znaleziono archeologiczne dowody na to, że miasto lub teren, na którym obecnie znajduje się stolica Ukrainy, było zamieszkiwane od 4500 r. p.n.e.

Pomysł obchodów 1500-lecia założenia miasta powstał w latach 70. ubiegłego wieku. Były różne projekty, ale ten autorstwa ukraińskiego rzeźbiarza Borodaja spodobał się rządzącym. Projekt polegał na zbudowaniu statku z założycielami miasta. Władze partyjne przekonały się do rzeźby i postanowiły postawić ją w pobliżu Mostu Północnego.

1 thoughts on “Historia pomnika założycieli Kijowa

Comments are closed.