Chachapoyas – jedno z najstarszych miast w Peru

Chachapoyas – jedno z najstarszych miast w Peru

Jest bardzo prawdopodobne, że nigdy nie słyszałeś o peruwiańskim mieście Chachapoyas. Miejsca takie jak Machu Picchu, Arequipa czy Huancayo są o wiele bardziej znane w kraju Inków. Jednak Chachapoyas to kolejne miejsce, które warto odwiedzić, będąc w Peru.

Chachapoyas znajduje się w północnej części kraju. Jest stolicą departamentu Amazonas i ma swój niepowtarzalny urok. Znajduje się tu zarówno ważne bogactwo kulturowe, jak i niezrównane krajobrazy naturalne, rzadko spotykane w innych częściach świata.

Dobre jest to, że to małe miasto, liczące nieco ponad 30 tys. mieszkańców, mimo że jest położone w środku dżungli, ma wspaniałą infrastrukturę dla podróżnych i dobre szlaki komunikacyjne. Dlatego może być bardzo ciekawym i przyjemnym celem podróży.

Jak dojechać do Chachapoyas?

Do Chachapoyas najwygodniej dostać się samolotem z Limy. Inną opcją, która jest bardzo atrakcyjna dla wielu podróżnych, jest połączenie podróży lotniczej i lądowej. Zaletą tego rozwiązania jest to, że podróż można odbyć w każdy dzień tygodnia.

Jedną z najlepszych alternatyw jest lot z Limy do Jaén, w prowincji Cajamarca, a stamtąd przejazd autobusem lub colectivo. Droga do Chachapoyas zajmuje cztery godziny i prowadzi przez fantastyczne krajobrazy. Inną opcją jest lot do Chiclayo, a stamtąd przejazd autobusem. Podróż trwa dziewięć godzin, ale dzięki temu będziesz mógł podziwiać cały splendor peruwiańskiego wybrzeża.

Kuelap, jedna z największych atrakcji

Będąc już w Chachapoyas, nie sposób nie podziwiać pięknego Plaza de Armas (głównego placu), będącego prawdziwym obrazem architektury kolonialnej. Jednak najciekawsza część tego miasta znajduje się na jego obrzeżach i obejmuje kilka prawdziwych klejnotów przyrodniczych i kulturowych.

Jednym z najciekawszych miejsc jest forteca Kuelap. Jest to cytadela zbudowana przez lud Chachapoya, który był pierwotnym mieszkańcem tego miejsca do połowy XV wieku. Potem najechali na nich Inkowie i zniknęli, pozostawiając ciekawe ślady swojej kultury.

Kuelap leży na wysokości 3000 metrów nad poziomem morza i aby się tam dostać, trzeba wjechać kolejką linową, do której wsiada się w miejscu zwanym Nuevo Tingo, godzinę drogi od Chachapoyas. Można tam również dotrzeć, spacerując po okolicznych szlakach. W skład twierdzy wchodzą bardzo dobrze zachowane budynki, których mury sięgają 20 metrów wysokości.

Wodospad Gocta

Gocta jest czwartym co do wysokości wodospadem na świecie i mówi się, że żadne zdjęcie nie oddaje jego wysokości Miejsce to jest absolutnie piękne i zapiera dech w piersiach. Położony jest w środku mglistego lasu, otoczony bajeczną roślinnością i prawie zawsze otoczony mgłą, która nadaje enigmatyczny odcień całemu krajobrazowi.

Wodospad ma wysokość 771 metrów i można do niego dotrzeć po sześciokilometrowym spacerze przez przepiękną scenerię. Najpierw należy udać się do wioski Cocachimba, około godziny drogi od Chachapoyas, a następnie wyruszyć na wędrówkę, która trwa około sześciu godzin.