TOP 7: co warto zobaczyć na Warmii i Mazurach?

TOP 7: co warto zobaczyć na Warmii i Mazurach?

Warmia i Mazury to kraina pełna atrakcji, na terenie której każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Jednych przyciągają tu piękne jeziora, innych rozległe kompleksy leśne i miejsca, które urzekają przyrodniczymi walorami. Na Mazurach nie brak też miejsc idealnych dla tych, którym marzą się historyczne wycieczki w pięknej scenerii. Co warto tutaj zobaczyć? Oto kilka propozycji dla tych, którym marzy się urlop na Warmii i Mazurach.

TOP 7: Bartoszyce

Choć masowa turystyka jeszcze tu nie dotarła, dla miłośników historii Bartoszyce mogą się okazać wyjątkowo atrakcyjnym punktem w programie wycieczki po Warmii i Mazurach. Ciekawy układ urbanistyczny, kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz gotycka Brama Lidzbarska do dziś wzbudzają zachwyt wśród osób odwiedzających to miasto. Dumą Bartoszyc są jednak słynne kamienne baby, którym tak wiele uwagi poświęcają miłośnicy archeologii.

TOP 6: Nidzica

Nidzica to spokojne miasto, nad którym dumnie wznosi się zamek krzyżacki. Powstał on w XIV wieku i początkowo służył zakonnym urzędnikom. W XIX wieku stał się więzieniem, dziś świetnie sprawdza się jako siedziba Nidzickiego Ośrodka Kultury. W niektórych pomieszczeniach zamku urządzono ciekawe ekspozycje, dzięki którym można poznać losy zamku oraz Nidzicy. To Muzeum Ziemi Nidzickiej, któremu w trakcie wycieczki po Warmii i Mazurach warto poświęcić nieco więcej uwagi.

TOP 5: Mikołajki

Wizyta w Mikołajkach dostarczy niezapomnianych wrażeń tym, którzy uwielbiają sporty wodne oraz beztroski wypoczynek nad jeziorem. Mikołajki przyciągają bliskością Jeziora Mikołajskiego i Tałty, bez problemów można stąd też dotrzeć nad Jezioro Śniardwy. Sama miejscowość jest nazywana mazurską stolicą, nic więc dziwnego, że o każdej porze roku można się tu spotkać z turystami z różnych zakątków Polski.

TOP 4: Szczytno

Wizyta w Szczytnie będzie nie lada gratką dla każdego miłośnika twórczości Henryka Sienkiewicza. To właśnie tu Jurand ze Spychowa i jego córka Danusia, znani nam doskonale z powieści „Krzyżacy” mieli być przetrzymywani przez zakonników. Dziś warto tu zajrzeć ze względu na wspaniałe zbiory archeologiczne i etnograficzne, które są gromadzone przez Muzeum Mazurskie.

TOP 3: Wilczy Szaniec

Tajemnice II wojny światowej skutecznie przyciągają turystów do Gierłoży –niewielkiej miejscowości, znanej z wojennej kwatery Adolfa Hitlera. Wilczy Szaniec to niemalże samodzielne miasto, na terenie którego podczas wojny powstały liczne obiekty, służące przywódcom Trzeciej Rzeszy. Lotniska, bunkry, stacja kolejowa, kino czy kasyno – wszystkie te obiekty są tu widoczne do dziś. Kto wybierze się na spacer po terenie tej wojennej kwatery, ten odbędzie wyjątkową podróż w czasie, która na długo zapisze się w jego pamięci.

TOP 2: Giżycko

To popularne letnisko może się pochwalić nie tylko położeniem nad jeziorami Kisajno i Niegocin, ale i wieloma cennymi zabytkami. Wieża ciśnień, wykorzystywana obecnie jako punkt widokowy, mors obrotowy oraz Twierdza Boyen z XIX wieku – oto atrakcje, dzięki którym w tej mazurskiej miejscowości każdy z nas będzie mógł w przyjemny i pożyteczny sposób spędzić wolny czas.

TOP 1: Olsztyn

Najważniejszy ośrodek miejski na terenie Warmii i Mazur ma się czym pochwalić. Olsztyn to piękna starówka, planetarium oraz rynek, wokół którego nie brak pięknych kamienic. Dumą tego miasta jest Zamek Kapituły Warmińskiej, służący dziś jako siedziba Muzeum Warmii i Mazur. O tym, iż w zamku tym przebywał przez kilka lat Mikołaj Kopernik, przypominają zarówno niektóre eksponaty zgromadzone w tym miejscu, jak i pomnik astronoma, ustawiony przy wejściu na zamek.

Świetne zagospodarowanie oraz liczne atrakcje przyciągają na Warmię i Mazury turystów z całej Polski. Tu, w krainie pięknych jezior i cennych zabytków, nuda nikomu nie zagrozi. Kto znajdzie tanie noclegi w jednym z tutejszych letnisk, ten będzie mógł spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób, ciesząc się niezapomnianymi widokami i unikalnym klimatem.