Mazurskie TOP 8: gdzie warto się wybrać?

Mazurskie TOP 8: gdzie warto się wybrać?

Dla wielu z nas wczasy na Mazurach są receptą na udane wakacje. Nic w tym dziwnego. Ta część kraju zachwyca widokami i przyrodniczym bogactwem, nie brak tu również atrakcji, obok których nie można przejść obojętnie. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć? Oto 8 miejsc, którym turyści odwiedzający Mazury powinni poświęcić więcej uwagi.

TOP 8: Puszcza Borecka

Dla tych, którzy odwiedzają Mazury ze względu na ich przyrodnicze bogactwo, nie lada gratką staną się wycieczki po Puszczy Boreckiej. Ten wyjątkowy kompleks leśny ma się czym pochwalić, a liczne bory i torfowiska mogą na każdym turyście zrobić ogromne wrażenie. W Puszczy Boreckiej żyją na wolności żubry, działa tu również Ośrodek Hodowli Żubrów z pokazową zagrodą. W czasie spacerów po tym lesie można się też spotkać z lisami, borsukami, wilkami i łosiami. Czeka tu również około 300 gatunków roślin, dzięki czemu Puszcza Borecka jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez botaników z całego kraju.

TOP 7: Jeziorak

Wypoczynek nad Jeziorakiem to wyjątkowa gratka dla tych, którzy kochają piękne widoki, sporty wodne i książki o przygodach Pana Samochodzika. Jezioro to jest też interesującym miejscem ze względu na swe wymiary. To najdłuższe naturalne jezioro w Polsce (ma aż 28 km długości), którego dodatkowym walorem jest Wielka Żuława – największa śródlądowa wyspa w Europie, mogąca się pochwalić pozostałościami średniowiecznego grodu.

TOP 6: Kanał Mazurski

Być może ten kanał nie jest tak dobrze znany, jak słynny Kanał Ostródzko-Elbląski, jednak i jemu warto poświecić swój czas. Ta droga wodna miała połączyć Krainę Wielkich Jezior Mazurskich z Bałtykiem, jednak wojenne zawirowania przekreśliły szanse na zrealizowanie tego planu. Dziś Kanał Mazurski jest jedną z ciekawszych pamiątek po niemieckich inżynierach, a wycieczki jego śladem mogą dostarczyć nam wielu silnych wrażeń.

TOP 5: Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie to miejsce chętnie odwiedzane i przez miłośników zwierząt, i przez tych, którzy na Mazurach chcą spędzić wczasy z dzieckiem. Na terenie tego parku brak tradycyjnych wybiegów, dzięki czemu zwierzęta mogą przebywać w warunkach zbliżonych do naturalnych. W trakcie spaceru w towarzystwie przewodnika można nacieszyć się widokiem tarpanów, wilków, rysiów i danieli, można też zdobyć wiele cennych wiadomości na ich temat.

TOP 4: Bunkry w Mamerkach

Kto w czasie wycieczki po Mazurach będzie chciał poszerzyć swą wiedzę na temat historii i czasów II wojny światowej, ten koniecznie powinien zatrzymać się w Mamerkach. To miejsce znane jest z licznych bunkrów, które powstały tu w latach 1940-1944. Przypominają one o tym, iż to właśnie tu miała swą siedzibę Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. Do dziś bunkry w Mamerkach robią ogromne wrażenie, a spacer wśród licznych bunkrów każdemu z nas może dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

TOP 3: Giżycko i jego skarby

Giżycko jest jednym z najpopularniejszych letnisk na Mazurach, a tutejsza marina jest rajem dla wszystkich wodniaków. Giżycko może się jednocześnie pochwalić wieloma cennymi zabytkami, m.in. wieżą ciśnień oraz obrotowym mostem. Dumą Giżycka pozostaje jednak Twierdza Boyen – potężna pruska twierdza, będąca wspaniałą pamiątką z XIX stulecia. To wyjątkowy zabytek, a spacer z przewodnikiem po jego zakamarkach dostarczy nam niezapomnianych wrażeń.

TOP 2: Wilczy Szaniec

Wojenna kwatera Hitlera, urządzona w Gierłoży koło Kętrzyna, do dziś zadziwia swymi rozmiarami, a panująca tu atmosfera skutecznie przyciąga miłośników tajemnic z całego kraju. Wilczy Szaniec to miejsce, które w dziejach II wojny światowej odegrało bardzo ważną rolę. Dziś pozostałości tego tajnego miasta, w którym Hitler spędził ponad 800 dni, są jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na Mazurach. Kto zwiedzi to miejsce w towarzystwie miejscowego przewodnika, ten będzie mógł zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat wojennej polityki III Rzeszy oraz przekonać się, jak ważną role odgrywały Mazury w latach 40-tych XX wieku.

TOP 1: Kanał Ostródzko-Elbląski

Wycieczkowe rejsy po Kanale Ostródzko-Elbląskim to jedna z ciekawszych propozycji dla tych, którzy chcą na Mazurach spędzić czas w wyjątkowy sposób. Ta fascynująca droga wodna powstała w XIX wieku i do dziś pozostaje najdłuższą sztuczną drogą wodną w Europie. Rejs po kanale, łączącym Ostródę z Elblągiem to wspaniała przygoda oraz szansa na zobaczenie zabytkowych śluz i pochylni. To również szansa na nacieszenie się pięknymi widokami, z których Mazury są doskonale znane.

Mazury to wyjątkowa kraina, na terenie której każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawia, iż tanie noclegi można tu bez problemów znaleźć o każdej porze roku, a liczne atrakcje sprawiają, iż nuda nikomu tu nie zagrozi.