Ciekawostki, których możesz nie wiedzieć o Chorwacji

Ciekawostki, których możesz nie wiedzieć o Chorwacji

Oto kilka barwnych faktów na temat tego pięknego kraju, o których warto pamiętać, wybierając miejsce na następne wakacje!

Chorwacja: 1000 wysp o bardzo dziwnych nazwach

Kraj posiada linię brzegową z 1244 wyspami, których nazwy są bardzo dziwne: KrK, Otok Prvic, Rab, Plavnik, Cres, Susak, Hvar, Vis, Uglijan, Otok Iz, Solta, Korkula, Mljet, a lista jest długa… Większość z tych niewielkich połaci ziemi to miejsca niezamieszkane; tylko na 50 z nich znajdują się stałe skupiska ludności i małe miasteczka. To jedna z ciekawostek Chorwacji, która przyciąga wielu turystów!

Kraina sławnych wynalazców

Slavoljub Eduard Penkala był chorwackim inżynierem i wynalazcą, posiadającym ponad 80 patentów. Do dzieł tego geniusza należy mechaniczny ołówek, opatentowane termosu, oraz pierwszy chorwacki samolot – Penkala 1910.

Umysł inżyniera Nikoli Tesli pozostawił po sobie wielkie dziedzictwo dla ludzkości. Pionier eksperymentów z elektrycznością, badał łączność bezprzewodową, stworzył m.in. silnik indukcyjny, cewki elektryczne, generator pary i radio. Posiadał ponad 300 patentów na swoje wynalazki.

Tomislav Uzelac był studentem Uniwersytetu w Zagrzebiu, gdy wymyślił AMP, pierwszy program do odtwarzania plików MP3, jeden z najnowocześniejszych wynalazków Chorwata.

Dalmacja i jej pierwotne psy

Region Dalmacji jest miejscem narodzin osobliwego psa dalmatyńskiego, a jego obecność w tym kraju jest udokumentowana od 1600 r. Pies ma osobliwy wygląd, ponieważ jego biała sierść jest pełna czarnych lub brązowych plam. Jest również bardzo inteligentny i obecnie jest wykorzystywany jako pies stróżujący i do towarzystwa.

Chorwaci wymyślili krawat

Chociaż za wynalazcę krawata uważa się Ludwika XV z Francji, pierwotny pomysł wywodzi się ze stroju żołnierzy chorwackich, którzy używali jedwabnych chust zawiązanych na szyi jako odznaki, którą sami nazywali Hrvat. Francuzi uznali ten akcent kolorystyczny i delikatność za bardzo elegancki i skopiowali ich pomysł, nazywając go à la Croate, co pochodzi od słowa cravate, które później przeszło do języka włoskiego jako cravata.

Największe mury miejskie w Europie kontynentalnej

Mur Stonowski o długości siedmiu kilometrów został zbudowany w XV wieku i do dziś zachował się w doskonałym stanie. Zbudowano go w celu ochrony starożytnej Ragusy – dzisiejszego Dubrownika – a ze względu na jego imponujący wygląd wielu nazywa go „chińskim murem Europy”.

Muzyka natury: organy morskie

Zadar, miasto w regionie Dalmacji, charakteryzuje się nowoczesnością, a na jego wybrzeżu odbywają się ciekawe manifestacje muzyczne. Jest to niewątpliwie jedna z ciekawostek współczesnej Chorwacji, którą koniecznie trzeba zobaczyć.

Mowa o architektonicznej interwencji muzyki eksperymentalnej, zwanej organami morskimi. Na pierwszy rzut oka widać marmurowe stopnie, a pod nimi wnękę rezonansową i rury, które wydają kojący dźwięk. W nocy ogniwa zbierające energię tworzą grę świateł, która dodatkowo upiększa przestrzeń. Zaprojektował to architekt Nikola Bašić. Park został otwarty 15 kwietnia 2005 r., a w 2006 r. otrzymał Europejską Nagrodę dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej.