Guantanamo na Kubie to nie tylko słynne więzienie

Guantanamo na Kubie to nie tylko słynne więzienie

Kiedy słyszymy słowo Guantanamo, pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl, jest więzienie prowadzone przez Amerykanów. Jest to jednak duży błąd, jeśli weźmie się pod uwagę, że więzienie zajmuje tylko niewielką część tej wspaniałej kubańskiej prowincji.

Jest to również niezwykle spektakularny obszar Kuby, pełen wspaniałych atrakcji przyrodniczych i ciekawych walorów kulturowych. Kuba to nie tylko Hawana i Varadero, ale także setki wspaniałych miejsc do odwiedzenia, a Guantanamo jest jednym z nich.

Trzy obiekty Światowego Dziedzictwa

W prowincji Guantanamo znajdują się trzy obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwszym z nich jest Park Narodowy Alejandro de Humbolt, który jest najważniejszym obszarem chronionym w kraju. Jego różnorodność biologiczna jest uważana za najbogatszą na Antylach i jedną z najbogatszych na świecie.

Drugim ważnym zabytkiem jest „Tumba Francesa”, jest to wydarzenie muzyczne i taneczne, które pojawiło się na Kubie w XVIII wieku dzięki migracji haitańskich osadników na wyspę. Niewolnicy zapoczątkowali tradycję, która trwa do dziś.

Trzecim obiektem dziedzictwa kulturowego są francuskie plantacje kawy, które również powstały w wyniku XVIII-wiecznej imigracji. Są to ruiny plantacji kawy, które zachowały się w stanie sprzed ponad dwóch wieków i stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych wyspy.

Plaże w Guantanamo

W okolicy znajduje się kilka wspaniałych plaż, głównie dlatego, że nie zostały one jeszcze opanowane przez turystykę. Wyróżniają się dwa z nich: Playa Blanca i Playa Maguana. Playa Blanca znajduje się bardzo blisko miasta Baracoa i charakteryzuje się białym piaskiem oraz krystalicznie czystą wodą. Za wstęp na teren obiektu trzeba zapłacić, ponieważ znajduje się on na obszarze chronionym.

Z kolei Playa Maguana to typowy przykład wspaniałej karaibskiej plaży. Piasek jest bardzo biały i jaśniejszy niż gdzie indziej, z wysokimi palmami i spokojnymi, krystalicznie czystymi, turkusowymi wodami. Tuż przy brzegu znajduje się również piękna rafa koralowa.

Inne atrakcje

Punkt Maisí to kolejny punkt obowiązkowy do zobaczenia w okolicy. Jest to najbardziej wysunięty na wschód punkt wyspy, a jego główną atrakcją jest wspaniała latarnia morska La Concha, pochodząca z XIX wieku. Jeśli odważysz się pokonać 144 schody, które prowadzą na szczyt latarni, nie tylko zobaczysz niesamowitą panoramę, ale także będziesz mógł zobaczyć Haiti.

La Boca de Yumurí to czarujące miejsce. Bardzo blisko miasta znajduje się mała wioska o tej samej nazwie, położona nad brzegiem rzeki wpadającej do Atlantyku. Liczy 500 mieszkańców, z których prawie wszyscy są rybakami.